Az energialáncok alkalmazási köre, használata, működési elve
Az energialáncoknak, angolul drag chain, energy chain, vagy cable chain, a gyártótól függően több elnevezésével is lehet találkozni, de a lényege mindegyiknek ugyanaz, hogy körülfogja és megvezesse azt a flexibilis elektromos, hidraulikus vagy pneumatikus kábelt, tömlőt, ami az automatizált ipari berendezéshez van csatlakoztatva. Az energialáncok (energy chains, vagy cable chains) lehetnek vízszintes, függőleges, forgó, vagy háromdimenziós elrendezésűek is. A legtöbb energialáncnak négyszögletű a keresztmetszete és benne vannak a kábelek elhelyezve.
Ezek az energialáncok (energy chains, vagy cable chains) csökkentik a benne elhelyezett kábeleket megvezetik, csökkentik az igénybevételüket. Megakadályozzák a kábelek nyúlását, és növelik a gépen dolgozók biztonságát. Az energialáncnak (energy chains, vagy cable chains) a keresztelemek felől lehet hozzáférni a kábelekhez csatlakoztatás, javítás, vagy karbantartás végett.
Az energialáncok belsejében a különböző típusú kábeleket elválasztókkal lehet elkülöníteni, amik egyidejűleg a helyén is tartják azokat, illetve ezek az elválasztók biztosítják a hosszabb élettartamot is a kábeleknek. Az energialáncok (energy chains, vagy cable chains) végét a kábelekkel a felszerelt keretek, vagy konzolok rögzítik a géphez. Az energialáncokban (energy chains, vagy cable chains) elhelyezett kábeleknek azonban speciálisan erre az alkalmazásra a folyamatos hajlító- és csavaró- igénybevételeknek ellenálló kialakításúnak kell lennie, amivel az élettartamukat meg lehet hosszabbítani.
Az energialáncok típusai
Az energialáncok (energy chains, drag chains vagy cable chains, de hívják kabelschleppnek is) ma már elérhetőek különböző kialakításokkal, méretben, árral és különböző robusztussággal és sebességű kivitelekben is. A piacon mi a legelterjedtebb, sok szempontból a leg ideálisabb megoldást kínáljuk a műanyag energialáncainkkal.
Az energialáncok alkalmazási köre
Az energialáncok (energy chains, vagy cable chains) alkalmazása sokrétű olyan helyeken, ahol egy mozgó gépre, automatizmusnak kell szállítania valamilyen fajtájú energiát vagy adatokat, folyadékot, vagy gáznemű közeget. Ilyenek például az emelők, de energialáncokat használnak orvosi, vagy laboratóriumi felszerelésekben, automatizált raktárokban, ipari robotoknál is.
Az energialáncok anyagának jellemzői
Az energialáncok tervezési folyamatában információt kell gyűjteni a felhasználás módjáról, mert ez meghatározza a kiválasztandó energialánc kialakítását. Azonban többek között fontos még a telepítési környezet milyensége (kültéri, vagy beltéri),a mozgások sebessége, az energialáncot majdan érő hőmérséklet, de az energialáncra (energy chains, vagy cable chains) ható körülmények is, valamint a kábelek hossza, és súlya is meghatározó tényező(önhordó hossz). Az energialáncok (energy chains, vagy cable chains) egyszerűségük miatt nagyon jól tervezhetők, kialakíthatók egyedi igények szerint is.
A műanyag energialáncok, de hívják őket energy chains, vagy cable chains könnyűek, ellenállnak a párás környezetnek, és a sugárzó fénynek is, ami alkalmassá teszi a használatát olyan alkalmazási környezetben is, ahol élelmiszerekkel dolgoznak.
A műanyag energialáncokra (energy chains, vagy cable chains) jellemző, hogy lehet egy soros, de lehet több soros kivitelt is választani a kábelek mennyiségétől függően, illetve ezeknél az energialáncoknál felmerül a nyitott, vagy a zárt kialakítású változat is. A nyitott energialáncoknál (energy chains, vagy cable chains) a levegőcsere, szellőzés megoldott, viszont olyan alkalmazási környezetet igényelnek, ahol tiszta a munkakörnyezet. A zárt típusú energialáncok (energy chains, vagy cable chains) ezzel szemben viszont védelmet nyújtanak a szennyeződésektől és az idegen anyagoktól, mint például a forgács.
Conductix Wampfler energialánc gyártóként jelentős tapasztatlattal, folyamatos fejlesztéssel és minőségi gyártással rendelkezik az energia láncok területén is. Cégünktől a BestOf Kft.-től kérjen ajánlatot minden igényt kielégítő egyedi megoldásokra, amit szakembereink és tapasztalataink révén ki tudunk elégíteni.
Az áramellátási megoldásokhoz teljes körű portfólióval rendelkezünk, és számos kategóriában többfajta energialáncot biztosítunk, széles méretskálában. Nagy mennyiségű teszteken kiváló minőségű energialáncok műanyag kivitelben állnak rendelkezésre és az ügyfelek igényeinek megfelelően, Energialáncaink egyedileg konfigurálhatók és teljesen összeállíthatók magyarországi raktárunkból, szakértőink által.
Különböző műanyag sorozatokat kínálunk akár a legnehezebb környezeti körülményekhez. Valamennyi energialánc nyitott, félig nyitott vagy zárt kivitelben áll rendelkezésre, és kompatibilis a legtöbb más piaci megoldással a szabványos rögzítési méretek miatt.
Kihívásokkal teli energia-hozzávezetési feladatokhoz:
Szilárd és rugalmas felépítésüknek köszönhetően energialáncaink különösen alkalmasak rövid és közepes átviteli távolságokra, valamint nagyobb menetsebességet vagy hőmérsékleti tartományt igénylő alkalmazásokhoz. Ezért tökéletesen kiegészítik a kábeldobok, csúszógyűrűs áramszedők, szigetelt áram-hozzávezető sínek termékportfólióját az alkalmazások még szélesebb spektrumához igazodva.
Energialáncok alkalmazási területei:
Az energialáncok ideális alkatrészek a táp- és adatkábelek, valamint a hidraulikus és pneumatikus tömlők biztonságos és kombinált vezetéséhez egyetlen egységben. Szerszámgépek lineáris mozgó gépalkatrészeiben, magas raktárakban, darukban, autómosó állomásoknál és még sok más műszaki alkalmazásban használják őket.
Klasszikus energialánc alkalmazások:
- CNC szerszámgépek, megmunkáló gépek
- Ipari robotok
- Daruk
- Szállítókocsik
- Kapuk
- Automosók
- Acélművek
- Színháztechnika / Emelhető pódiumok
Energialáncaink sokféle méretben, hajlítási sugárral és kialakítással rendelkeznek - ezek megfelelnek az Ön igényeinek a különböző alkalmazási területeken.
Az energialáncok felhasználási körülményei:
Az enegrialáncok nyitott és zárt épület vagy akár kültéri felhasználásra is alkalmasak, széles hőmérsékleti tartomány között -40 - +110°C.
Az energialáncok kiválasztásakor fontos figyelembe venni:
- Kábelek szám és azok átmérője
- A kábel súlya méterenként
- Az önhordás hosszát
- A kábel hajlítási sugarának értékét, mely meghatározza az energialánc maximális hajlítási sugarát